ancer.ciceklikoyaricilik@gmail.com Kılıçdede Mah. Muhittin Öz Kefeli Blv. No:28/2 İlkadım / SAMSUN

Samsun'da Balın ustasından uyarı 'kanserojen baldan uzak durun'

Dedesinden kalma arıcılık mesleğini devam ettiren ve bal konusunda doğru bilinen yanlışları ifade eden Kemal Yıldırım, "Biz doğallıktan ve kaliteden yana olarak, üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getiriyoruz. Bütün gerekli sertifikalarımız mevcuttur. O yüzden vatandaşlar mağdur olmamak için bu sertifikalara çok dikkat etmeliler" dedi.

45 DERECEYE DİKKAT

Vatandaşların bal konusunda hassas davranıp, güvenilir olmayan kişi ve kurumlardan bal almaması konusunda uyarılarda bulunan Yıldırım, "30 ve 50 gr bal, bir insanın günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Fakat bahsettiğim kesinlikle katkısız ballardır. Şifa niyetine kesinlikle her insanın yemesi mutlaka ihtiyaçtır. İnsanlar bal alırken, üstün kalite tercih etmelidir. Dünya da bozulmayan tek gıda maddesi bal ürünüdür. Yeter ki içerisine su damlatmayın ve güneş ışığından koruyun asla bozulmaz. Ballar buzdolabında muhafaza edilmez. Fakat balın içerisinde kimyasal varsa ya da doğal bal değilse kesinlikle bozulur en fazla ömrü 2-3 yıldır. Balların içerisinde yanlış kaynatmadan kaynaklı oluşan HMF denilen ciddi kanserojen içeren bir madde oluşuyor. Bazı bal tüketicileri kaloriferin üzerinde, ocakta, sobada ballarını ısıtıyorlar. Fakat 45 derece sonrası HMF oluştuğu için kanserojen maddesi oluşuyor. Bu bugün en büyük marketlere de girseniz, gözler önüne serilmiş ciddi tehlikeli bir vaziyettedir. Gerçekten tehlike içerdiği için biz ballarımızın ısıtılmasında özel bir cihaz tercih ediyoruz. Cihazımız, ballarımızı 45 derece ısıda hiçbir zarar vermeden ısıtıyor. Biz doğallıktan ve kaliteden yana olarak, üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getiriyoruz" diye konuştu. 

ANZER BALI, DÜNYA MARKASI

Şifa kaynağı olan balın, doğal üreticilerde ki fiyatları; bitki örtüsü, rakım yüksekliği, bölgenin coğrafi durumu gibi nedenlerle her sene değişkenlik gösteriyor. Kalite bal hakkında bilgiler veren Yıldırım, "Bilinen en kaliteli balımız Anzer Balı'dır. Yaklaşık 3 bin rakım yüksekliğinde çıkan, 450-500 çeşit çiçeklerden oluşmaktadır. Kesinlikle en çok tavsiye ettiğimiz üründür. Dünya markasıdır diyebiliriz. Ballarımız, arılarımızın sadece çiçeklerden topladığı nektarlardan oluşmakta yüzde yüz doğaldır" ifadelerini kullandı.   

 

https://www.samsungazetesi.com/samsun-haber/samsun-da-balin-ustasindan-uyari-kanserojen-baldan-uzak-h1125063.html

Paylaş: